E Ticaret Sitemizin İsmini Nasıl Belirlememiz Gerekir

E ticaret site isimleri nasıl seçilir, e ticaret sitesi isim önerileri konusunda dikkat edilmesi gerekenler, e-ticaret isim önerileri arasından nasıl karar verilmeli, e ticaret sitesi isimleri listesi hazırlama ile ilgili konular hakkında bilgi edinebileceğiniz ve site isimleri arasından karar verebileceğiniz yazımızı keyifle okuyabilirsiniz.

Online mağaza kurma sürecinizde sanal mağazanız için kullanıcı adı önerileri, marka isim önerileri gibi araştırmalarına girmeniz gerekir. Çünkü marka oluşturma sürecinde bulacağınız site isminin markanızı, sektörünüzü, ürünlerinizi, vizyonunuzu tam anlamıyla yansıtması gerekir. Bulduğunuz ismin artık sizin markanız ve kimliğiniz olduğunu unutmadan hareket etmeniz ve her açıdan güçlü bir şirket ismi ya da e-ticaret site ismi bulmaya özen göstermelisiniz.

E ticaret site isimleri seçimi
İnternetten satış yapmaya başlamadan önce markanızı ve işinizi yansıtacak bir isim seçmeniz gerekir. İsim bulma işi kolay gibi görünse de aslında firmanız için doğru ismi seçmek zaman gerektirir. Web sitenizin tasarımını, logosunu ve şirketle ilgili diğer unsurları değiştirmek, ilerleyen zamanlarda kolay olsa da firma adını değiştirmek böyle değildir. Bir marka algısı yarattıktan sonra isim değişikliği yapmak, bu marka algısının yok olmasına neden olacaktır. Bu sebeple de sektörünüze uygun bir isim seçmeniz bir hayli önemlidir.

Yeni iş kurmak mı istiyorsunuz?
İşini e-ticarete taşımaya karar verenler haricinde sıfırdan e-ticaret yapacak kişiler için şahıs şirketi ya da limited şirket kurmaları gerekir. Şahıs şirketiniz için de bir şirket ismi bulma süreciniz olacaktır. Şirket isminiz ve e-ticaret sitesi isminiz farklı olabilir. Elbette her ikisinde de markanızı ve yaptığınız işi yansıtan şirket ismi önerileri arasından karar vermeniz en doğrusu olacaktır.

E ticaret'e başlaması senden, şirket kurulumu bizden!
IdeaSoft olarak şirket kurulum işlemlerinizi üstlenebilir, A’dan Z’ye tüm hizmetlerin sunulduğu bir e-ticaret sitesini sizlere anahtar teslim şekilde sunabiliriz. E-ticaret paketlerimiz arasından karar vermeden DEMO talebi ile hizmetlerimizi 15 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Satış sitesi isimleri seçerken nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda sizlere rehber olabilecek birkaç madde derledik.
Bir yol haritası belirleyin
Elinizdeki alışveriş siteleri önerileri arasından birkaç alternatif çıkarıp, kendinize şu soruları sorabilirsiniz;

Şirket isminizin hedef kitenizde nasıl veya ne tür duygular uyandırmasını istiyorsunuz?
Şirketinizin öncelikleri neler?
Şirket adınızın orijinal ve kolay hatırlanabilecek bir isim mi olmasını istiyorsunuz?
İsmin uzunluğu şirketinizi önemli bir şekilde etkileyecek mi?
Bu örnekleri yapacağınız iş modeline ve bulunduğunuz sektöre göre de artırabilirsiniz. Burada önemli olan, şirket adınızı seçerken hangi kriterleri ön planda tutmak istediğinizdir.

Fikirlerinizi çeşitlendirin
Önceliklerinizi ve nasıl bir isim kullanmak istediğinize karar verdikten sonra, artık fikir üretimi aşamasına geçebilirsiniz. Fikir üretim aşaması zorlu bir süreç olacaktır; çünkü birçok alternatifi gözden geçirmeniz gerekebilir.

İlk olarak markanızla, yapacağınız işle, sektörünüzle, ekibiniz, ürünleriniz ve sağladığınız hizmetlerle ilgili olabilecek kelimelerin listesini yaparak işe başlayabilirsiniz. Kısaltmalar, teknik terimler, ikileme veya akılda kalıcı kelime kalıplarını da bu listenize dahil edebilirsiniz.

İkinci adımda rakiplerinizin ve idol olarak gördüğünüz firmaların isimlerini listesini ayır bir şekilde listeleyebilirsiniz. Bu isimleri inceleyerek, hangilerinin kulağa iyi geldiğinin, neden iyi bir isim olarak öne çıktıklarını ve bu firmaların bu isimleri seçerken nelere dikkat etmiş olabileceklerini araştırabilirsiniz.

Üçüncü adımda bu iki liste üzerinden farklı alternatifleri düşünmeye ve aklınıza gelen fikirleri ayrı bir şekilde not etmeye başlayın. Bu süreçte, bulduğunuz fikirlerin orijinal olması oldukça önemlidir. Rakiplerinizin ya da idol firmaların isimlerine benzerlik olması, marka algınızın olumsuz yönlere kaymasına neden olur. Bu sebeple de fikirlerinizin kendinize has olması gerekir.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra elinizde geniş bir liste olabilir. Bu sebeple de bu listeyi daraltmanız gerekecektir. Kulağınıza hoş gelmeyen ya da markanızı iyi yansıtmayacağını düşündüğünüz isim alternatiflerini eleyerek listenizi daraltmaya başlayabilirsiniz.

Alternatif isimlerin mevcut olup olmadığını kontrol edin
Alternatif isimlerinizi en fazla 3’e indirdikten sonra bu isimlerin daha önceden kullanılıp kullanılmadığını, hem online ortamlarda hem de firma ismi olarak kontrol etmeniz gerekiyor. Domain adı, sosyal medya hesapları gibi detayların kullanılıyor oluşu, markanızla ilgili hesap oluşturmanızı zorlaştırırken, potansiyel takipçi kitlelerinizin de kafa karışıklığı yaşamasına neden olabilir.

Daha önceden kayıt edilmiş bir ünvan olması durumunda da şirketinizin resmi kanallara kayıt ettirilememesine neden olabilir. Bu sebeple de isim alternatiflerinizi sorgulatmanız gerekir.

Online olarak isim alternatiflerinizin mevcut olup olmadığını “namechk” isimli internet adresinden kontrol edebilir, e ticaret sitesi isim önerisi olarak başka alternatiflere yönelebilirsiniz.

Kararınızı dikkatli verin
Alternatif isimlerinizin kontrollerini yaptıktan sonra kullanacağınız ismi seçmeniz gerekir. İsim konusunda dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de kısa ve akılda kalıcı olmasıdır. Uzun isimler yazım ve akılda kalıcı olmayacağı için tüketiciler isminizi unutabilir ve markalaşma sürecinde zorluk yaşayabilirsiniz. Markalaşma sürecinde size en iyi şekilde hizmet edecek ismi bulmanız bu açıdan oldukça önemlidir.Leave a Reply

Your email address will not be published.


Comment


Name

Email

Url